Mana jūra vērtē

Šogad kampaņas izveidotā un jau kopš 2012. gada īstenotā jūras piesārņojošo atkritumu sabiedriskā monitoringa sistēma ir ekspedīcijas norisēs ieguvusi pati savu aktivitāti. Jo iepriekšējos gados paveiktais ir licis pietiekami nozīmīgus pamatus tam. Tādēļ katru rītu ierastā monitorings deviņos vietā celsimies vērtējums deviņos.
 
Bet tas nemaina šai aktivitātē darāmo darbu. Jau piekto gadu, saskaņā ar ANO Vides programmas metodoloģiju, ekspedīcija ar katra tās dalībnieka līdzdalību vismaz 40 vietās Latvijas piekrastē veiks atkritumu situācijas novērtējumu.
 
Kāpēc? Jo jūras piesārņojošie atkritumi ir kļuvuši par vienu no lielākajiem izaicinājumiem jūras un okeānu ekosistēmām visā pasaulē un, diemžēl, tikai nesen to radītās problēmas ir atzītas un kļuvušas par vienu no vides politikas lielākajām prioritātēm. Tomēr pat tagad, kad mēs jau zinam par to ietekmēm un riskiem nākamajām paaudzēm, problēmas apjoms ir tikai sākts apzināt un katastrofāli iztrūkst dati par patieso situāciju.
 
Mana jūra sabiedriskā monitoringa sistēma ļauj mums ieraudzīt problēmas apjomu Latvijas piekrastē. Kopā šajos gados ir veikti vairāk kā 200 izvērtējumi. Tikai zinot situāciju, var notikt nākamie soļi – risinājumu meklēšana un izmaiņu rosināšana.
 
Tādēļ katru dienu vienā vai vairākās vietās piekrastē pulcējamies kopā, lai pēc ANO Vides programmas kritērijiem izvēlētā un fiksētā i 100 metru pludmales nogrieznī rūpīgi uzlasītu katru atrodamo atkritumu vienību. Pēc tam šie atkritumi tiek reģistrēti vairāk kā 80 dažādu frakciju un materiālu sarakstā un nonāk līdz zinātniekiem, lēmumu pieņēmējiem vietējā nacionālā un starptautiskā līmenī, veidojot kārtējo datu puzles gabalu, kas ļauj meklēt risinājumus jūras piesārņojošo atkritumu problēmai ne tikai Latvijas piekrastē, bet visā Baltijas jūrā.
 
Katra atkritumu vienība, kas piekrastē ir atrodama, mums izstāsta ļoti daudz ko – no kurienes tā nāk, cik ilgi tai lemts palikt jūrā vai krastā, kāpēc tā nonākusi piekrastē, kādas būs tās ietekmes uz jūras un piekrastes vidi un cilvēku veselību, tai sadaloties.

Saistītie jaunumi

"Mana jūra 2016" – Vidzemes piekrastē

09.08.2016

Sīkāk par aktivitātēm http://www.manajura.lv/lv/kalendars/

Lasīt tālāk

"Mana jūra 2016" – Jūrmalā un Rīgā

01.08.2016

Sīkāk par aktivitātēm http://www.manajura.lv/lv/kalendars/

Lasīt tālāk

"Mana jūra 2016" – Kurzemes piekrastē

29.07.2016

Sīkāk par aktivitātēm http://www.manajura.lv/lv/kalendars/

Lasīt tālāk

"Mana jūra 2016" – Ventspils novadā

20.07.2016

Sīkāk par aktivitātēm http://www.manajura.lv/lv/kalendars/

Lasīt tālāk

"Mana jūra 2016" – Rucavas, Liepājas, Nīcas novados

11.07.2016

Sīkāk par aktivitātēm http://www.manajura.lv/lv/kalendars/

Lasīt tālāk

Mana jūra 2016

20.04.2016

Jau piekto gadu mēs aicinām doties mums līdzi piekrastes izziņas ekspedīcijā Mana jūra.
Esi kopā ar mums šajā īpašajā, piecu gadu jubilejas ekspedīcijā no 14.07.2016. - 14.08.2016.

Lasīt tālāk

Balsojumā noskaidrota Latvijas iemīļotākā peldvieta

02.09.2015

Kampaņā "Mana jūra" jau trešo gadu tiks pasniegta "Piekrastes balva" - atzinības zīme, ar ko lepoties visas nākamās sezonas garumā, kuru šogad, ar pārliecinošu pārsvaru iedzīvotāju balsojumā (42.6%), izpelnījusies Limbažu Lielezera pludmale...

Lasīt tālāk

Kā iekļūt netīrāko pludmaļu topā? Padomi un ticējumi

30.06.2015

Kampaņas “Mana jūra” ekspedīcija beigusies un, tā kā visi atkritumu monitoringa rezultāti jau ir sarēķināti, mums ir zināms, kuras ir Latvijas tīrākās un netīrākās pludmales. Agrāk man pašai šķita, ka atkritumu daudzums tieši korelē ar pludmales apmeklētāju daudzumu. Tātad visnetīrākajām vajadzētu būt populārākajām pludmalēm, bet tām, kas ir tālu no ļaužu masām, vajadzētu spīdēt un laistīties no tīrības. Izrādās, tik vienkārši gluži nav...

Lasīt tālāk

Noskaidrotas Latvijas tīrākās un piesārņotākās pludmales

30.06.2015

Noslēgusies Vides izglītības fonda īstenotās kampaņas “Mana jūra” ekspedīcija, kuras laikā tika veikti jūras piesārņojošo atkritumu monitoringi 38 vietās piekrastē. Ekspedīcija sākta 26.maijā Nidā pie Lietuvas un Latvijas robežas un ilgusi līdz pat 28.jūnijam, kad tās dalībnieki šķērsoja finiša līniju Ainažos pie Latvijas un Igaunijas robežas...

Lasīt tālāk

Piekrastes piesārņojuma infografikas (2012-2014)

14.06.2015
Lasīt tālāk

Projektu īsteno

Kampaņu Mana jūra īsteno Vides izglītības fonds.
Lapu iela 17, 2. stāvs, Rīga,
tel. +371 67225112, fonds@zemesdraugi.lv