Par kaujas un atkāpšanās plāniem

Publicēts: 23.07.2014

Vai es drīkstu aiziet uz mazu brītiņu...
Man atļāva, un es pārnācu tikai vakarā.
Es nekrāpos, es negribēju melot, es aizmirsu sevi, jo tas, ko es satiku, bija stiprāks par mani.
Jūra bija stiprāka. Kāpas bija stiprākas...
Šī brīvības sajūta, pirmatnējā un plikvēderainā!

Šīs I.Ziedoņa epifānijas rindas varu pilnībā attiecināt uz sevi. Kad Krišjānis (Mana jūra 2014 vizuālo lietu meistars) man nometnē nesaprotamā veidā nodeva sveicienus no mājām, izlēmu pēc 5 dienu klusēšanas pieslēgties sakariem un apliecināt, ka esmu dzīva. Vairāk nekā dzīva!

Bet sākās viss tā...

Man vajaga jūru! Daudz un ilgi. Šī doma mani jau apciemoja 2013.gada jūlijā, bet šogad atgriezās ar divkāršu spēku. Nu ko, meklējot sabiedrotos radu un draugu pulciņā, bet neatrodot, sāku apsvērt domu, vai tiešām "arī viens ir karotājs"? Kad visi "par" un "pret" bija salikti svaru kausos, ar bažām skatījos, ka "pret" pusīte lēnām ņem pārsvaru, un tad Dienā neliels rakstiņš (paldies Ingai - Mana jūra 2014 dalībniecei un avīzes Dabas Diena redaktorei) par kampaņu Mana jūra.

Urāāā!!! Kaujas plāns bija gatavs!

1. No pažobeles tika izvilkta lielā mugursoma, kas pieredzējusi ja ne nu gluži pirmo pasaules karu, tad vismaz 35 gadus vecu vēsturi gan.
2. Izpētīju maršrutu un nolēmu pieveikt posmu Ventspils - Kolka.
3. Glāze vīna apņēmības stiprināšanai un nosūtīju Uldim (Mana jūra 2014 ekspedīcijas vadītājs) pieteikumu.

Tā, atpakaļ ceļa nav.

Iepriekšējā vakarā pirms izbraukšanas uz Ventspili, līdz 2 naktī izstrādāju rūpīgu atkāpšanās plānu. Izpētīju karti, autobusu sarakstus, lielākos ceļus un apdzīvotās vietas, lai jebkurā brīdī un no jebkuras vietas varētu dezertēt. 11.jūlijā reisa Rīga - Ventspils šoferītis sirsnīgi iesaka lielo somu likt salonā. Kad, sakopojusi visus savus spēkus, atspērusies esmu uzvilkusi to pa trepēm un nosprostojusi eju visiem esošiem un tālāk ceļā paņemtajiem pasažieriem, šoferītis miedz ar aci un sazvērnieciski saka, ka viņš jau zina, kā negribās maksāt par bagāžu.

Ak tu tētīt!

Es labprāt būtu maksājusi par bagāžu dubultīgi, lai tikai varētu ielikt savu somu apakšas nodalījumā. Tā nu 3 stundās, ar vienu roku turot somu, biju laimīgi nonākusi Ventspilī. Process "soma - trepes" turpinājās, tikai šoreiz - no autobusa ārā. Cīņā "autobusa trepes - soma - es" uzvaras lauri pienākas man, bet "zelta kauss", protams, Robertam (Mana jūra 2014 busiņa vadītājs), kurš katru dienu ne tikai manu, bet visas somas, teltis, guļammaisus, paklājiņus utt., utt. no rītiem lika piekabē un vakaros cēla ārā.

Nākamais pārbaudījums bija uzlikt somu mugurā. Tuvākais soliņš necik tālu nav. Tā galā sēž čigāni un ieinteresēti skatās, kā uzlieku somu uz soliņa, pietupjos, lences uz pleciem un tad pats galvenais - piecelties kājās (bez draudzīgas rokas tas nav tik vienkārši izdarāms). Vairāk vai mazāk (drīzāk mazāk) man tas izdodas ar godu. Nu varu doties Rakstnieku mājas meklējumos.

Ventspils par tūristiem domā un, pateicoties norādēm, šo vietu atrodu viegli. Man par pārsteigumu kampaņas dalībnieki jau priekšā. Galvā iešaujas doma - varbūt nevajadzēja?

Par vēlu! Ance (Mana jūra 2014 komunikācijas lietu dīdītāja) mani ir pamanījusi.

Esmu atnākusi pie JŪRAS, pie Mana jūras!

Apmēram pēc 24 stundām Liepenē sēžu uz milzīgas riepas, ko puiši atvēluši no jūras malas, pie blakus treilera ritmiski skan vecā, kājminamā Singer šujmašīna, kur paveca kundze kaut ko šuj, un es skaidri zinu - man te bija jābūt! Lapiņa ar atkāpšanās plānu tā arī ne reizi netika izvilkta, pat ne pēc nakts pārgājiena, kad astroloģes nodarbības sākumā sapratu - ja es tagad apsēdīšos, tad nepiecelšos, jo mugura tā sāp, ka tad vienīgā iespēja izkļūt no telpas ārā būs rāpus.

Tagad esmu atgriezusies mājās, bet nekur tālu tā Mana jūra jau nav. Māja pilna ar smiltīm, visapkārt pie jūras salasītie akmeņi, dzintari, kociņi. Fotoaparāts pilns ar bildēm un blakus datoram blociņš ar e-pastiem.

P.S. Ja kādam kaut uz mirkli ir ienākusi prātā doma - varbūt man arī vajadzētu pievienoties, tad NOTEIKTI pievienojies!

Sarakstījusi Zinta Rēboka
Ekspedīcijas Mana jūra 2014 dalībniece posmā Ventspils - Kolka


Projektu īsteno

Kampaņu Mana jūra īsteno Vides izglītības fonds.
Lapu iela 17, 2. stāvs, Rīga,
tel. +371 67225112, fonds@zemesdraugi.lv