Vai jūru var izzināt?

Publicēts: 28.07.2014

Apmulsu, kad man pajautāja, kas ir Mana jūra. Par savu var saukt tikai to, ko pazīst. Bet vai jūru var izzināt? Tā mainās - to maina vējš un lietus, saule un krusa, kailsals un sniegs, gaisma un tumsa...


Pilnmēnesī jūra ar mani runā pavisam savādāk. Tās sarunas nekad nevajag pierakstīt, no tām tāpat  paliek smeldze, ja esi gājusi viena.

Saullēkts iedrošina. To vēl nezināju, jo manā pusē  saule vienmēr jūrā riet, riet, riet...Tomēr arī rietēšanā nav nolemtības, tajā var vērties atkal un atkal un gandrīz vai fiziski sajust, kā diena maina ritmu, rāmi pieklusdama un uzdrošinādamās ienirt pašā tumsas akacī /dziļi, ai, dziļi manī iesēdušies bērnībā dzirdētie nostāsti par sauli zelta laiviņā- pašā jūras dziļumā/.

Varbūt jūra IR uzdrošināšanās?

Robežšķirtne starp diviem krastiem, starp diviem Es.

Tu vari nosoļot visu piekrasti, ticot, ka, liekot soli pie soļa, nokļūsi tuvāk /dabai, citiem, sev.../, bet, iespējams, tādai iešanai vispār nav jēgas, ja to visu - katru pēdas nospiedumu, kaijas brēcienu, ieelpu un izelpu - nesavāc sevī atpakaļ.

Iešana gar jūru nav iešana tālāk. Tā ir nākšana pie sevis caur Staldzenes krasta avotiņiem, rīta kafiju Ovīšu bākā un sajūtu: te klusē laiks. Sevis meklēšana caur piekrastes baznīcu torņiem un beztorņu baznīcām.

Un, jā, vēl ir visādas draņķības krastā. Arī caur tām nāk sava saprašana, jo nojūk ritms un  esi spiests redzēt. Skaistums ne vienmēr ir nevainojams.

Tu zaudē, paejot garām. Tu zaudē, ja netuvojies.

Sarakstījusi Iveta Vanaga
Ekspedīcjas Mana jūra 2014 dalībniece posmā Ventspils – Kolka


Projektu īsteno

Kampaņu Mana jūra īsteno Vides izglītības fonds.
Lapu iela 17, 2. stāvs, Rīga,
tel. +371 67225112, fonds@zemesdraugi.lv