Gājēja rokasgrāmata

Publicēts: 26.06.2014

Kampaņas Mana jūra 2014 ekspedīcija šogad startēs 2. jūlija rītā mūsu piekrastes dienvidu bastionā Nidā. Turpmāko 31 dienu laikā kājām mērosim jūras robežu visā tās 500 kilometru garumā, lai atgādinātu sev un citiem par mūsu vienreizējo piekrasti un bagātībām, kas tajā slēpjas. Sīkāk neiedziļinoties kampaņas būtībā, pastāstīšu par to, kas ekspedīcijas dalībniekus sagaida posmā no Nidas smilšainā liedaga līdz niedrēs iegrimušajam Ainažu molam.

Katru dienu dosimies pārgājienā, kurā grūti nomaldīties no ceļa - kreisajā pusē mums būs jūra, labajā - sauszeme. Gājienu sāksim lieliskā laikā, ap deviņiem no rīta, tādēļ, lai nebūtu liekas steigas un satraukumu, gatavojoties dienas gaitām, celsimies laicīgi. Galu galā vasaras gaišos rītus ir grēks nogulēt. Pēc kopīgām, enerģijas pilnām brokastīm demontēsim savas pārnēsājamās vasaras rezidences (lasi - teltis), atliksim malā dienas gājienam nevajadzīgās mantas un saliksim mugursomās dienas gājienam nepieciešamās mantas. Svarīga piebilde: teltis, guļammaisi un pārtikas krājumi, proti, lietas pēc kurām dienas laikā nebūs nepieciešamība, līdzi nenesīsim. Tās iekrausim mūsu komandbusiņā, kura šoferītis tās nogādās līdz nākamajai naktsmītnei. Līdzi ņemsim tikai svarīgākās mantas, kuras noderēs pie jūras.

Pārgājienā vajadzētu vilkt vieglu, vēlams ātri žūstošu apģērbu, svarīga ir galvassega vai cepure aizsardzībai no saules, kā arī noderīgas var izrādīties saulesbrilles. Visbūtiskākais priekšnoteikums veiksmīgam pārgājienam ir ērti apavi. Lai arī daudziem varētu šķist, ka gar jūru var skaisti pastaigāties basām kājām, ilgstošā gājienā, īpaši tiem, kas ikdienā neaizraujas ar baskāju staigāšanu, pastāv iespēja iedzīvoties dažādās traumās un sastiepumos, kas ietekmēs spēju turpināt gājienu. Labākais risinājums ir iet pārmaiņus ar un bez apaviem. Līdzi vajadzētu ņemt divus pārus apavu, piemēram, ērtus sporta apavus un sandales, un ļoti svarīgi, lai tie būtu iestaigāti un kāja tajos justos ērti ilgstoši.

Gājienam vēlams izvēlēties vieglu un ērtu mugursomu. Tai nevajadzētu būt pārāk lielai, bet tajā vajadzētu satilpt sekojošām lietām:

Ūdens pudele - iesaku izmantot sporta ūdens pudeles, kuras domātas vairākkārtīgai izmantošanai. Pie jūras jūlijā mēdz būt karsti, tomēr arī dzestrās dienās ejot pārgājienā ķermenis patērē daudz ūdens, tādēļ dzeršana ir svarīga lieta. Var ņemt līdzi arī termosu ar tēju, kas ir noderīgs dzēriens arī karstā laikā.
Pusdienu kārbiņa, kurā ievietot līdzi ņemamās pusdienas. Atkarībā no ēdiena, reizēm noderīgi var izrādīties nazis, ceļojumu karotīte vai dakšiņa, vai tāds instruments, kurā abi apvienoti.
Našķi - enerģijas patēriņš būs neizbēgams, tomēr to labi kompensēs kāds auglis, rieksti un šokolādes batoniņš
Lietus izturīga vējjaka - ticiet vai nē, bet jūlijā mēdz būt visai dramatiski laikapstākļi. Aizsardzībai no lietus var izmantot arī pončo lietusmēteli.
Sauļošanās krēms būs neatsverams labsajūtas garants, domājot par pārredzamu nākotni
Peldlietas, dvielis - gan tiem, kas nolēmuši izmēģināt katru mežonīgāko pludmali, gan arī visiem citiem noderīgs būs viegls, neliels mikrošķiedras dvielītis, kas labi uzsūc ūdeni. Smagais pirts dvielis labāk, lai paliek nometnē.
Neliela aptieciņa, kurā būtu pāris plāksteri un medikamenti pēc katra paša nepieciešamības

Svarīgi ir neņemt neko lieku un neko daudz, tomēr atkarībā no katra vēlmēm izbaudīt laiku pie jūras, mugursomā vietu atradīs arī fotoaparāts, binoklis, pierakstu blociņš vai kas cits. Vēlams paņemt līdzi arī pulksteni un uzlādētu mobilo telefonu. Lai arī pie jūras labāk aizmirst par darbiem un pienākumiem, ārkārtas situācijās saziņas iespējas ir nenovērtējamas.

Teju katru dienu notiks kāda no Mana jūra stāsta zaļajām nodarbībām, kuras vadīs dažādi interesanti stāstnieki - gan dabas un vides eksperti, gan arī vietējie iedzīvotāji un zinoši gidi, kas parādīs mūsu piekrastes bagātības un daudzveidību.

Katru dienu pārgājiena garums būs atšķirīgs - no 8 līdz pat vairāk kā 25 kilometriem, tomēr nekas briesmīgs nav gaidāms un dienas gaitā šie attālumi ir veicami arī tad, ja pieredze pārgājienos nav īpaši liela, jo pie jūras kilometru skaitam ir maza nozīme, īpaši ejot labā kompānijā. Tas gan nenozīmē, ka visiem būs jāiet vienā grupā - īstu jūras meditatīvo burvību var noķert  tieši ejot vienatnē. Lai arī mūsu piekraste ir galvenokārt smilšaina, netrūkst arī akmeņainu posmu un kur nu vēl visas mazās upītes, upes un strauti, kuriem būs jātiek pāri. Ar to būtu jārēķinās, ka ceļā var gadīties sarežģījumi, kuru risināšanai būs nepieciešams atrotīt piedurknes un iebrist ūdenī, tomēr vasarā līdz šim neko nepārvaramu vēl nav nācies sastapt. Ja nu vienīgi mūsu ostas un lielāko upju ietekas. Atsevišķos gadījumos šīs problēmas risināšanā iesaistīsies mūsu atbalsta komandbusiņa šoferis. Sīkāk par konkrēta maršruta garumu informāciju var atrast mājaslapas sadaļā Maršruts, turpat arī atrodama informācija par katras dienas pārgājiena sākuma un beigu vietām tiem gājējiem, kas vēlēsies pievienoties pa ceļam.

Katra posma beigās nonāksim nakšņošanas vietā - kādā uzticamā kempingā vai pie laipniem vietējiem, kas mūs piekrituši uzņemt savā pagalmā. Lai nometnes darbi ritētu raitāk un arī, lai komandas gars būtu vienmēr modrs, dalīsim pienākumus un katru vakaru būs cita, neliela šefpavāru komanda, kas centīsies pārspēt iepriekšējā vakara neatkārtojamās vakariņas, darbojoties pie ugunskura, plītiņas, kastroļiem un griežamajiem dēlīšiem. Būs lieliska iespēja apgūt veģetārās virtuves nianses un noslēpumus, jo pārsvarā gatavosim tieši veģetāru ēdienu, savukārt, ja kādam ir nepieciešams specifisks uzturs, piemēram, bezglutēna produkti, par to vajadzēs parūpēties laikus. Vienmēr par visiem jautājumiem var griesties pie organizatoriem un manis personiski. Kamēr top vakariņas, tikmēr pārējie varēs iekārtot nometni, nodarboties ar telšu celtniecības puzzlēm un lielīties ar dienas sasniegumiem un piedzīvojumiem. Pēc vakariņām vakars pie ugunskura, kur vaļa katra radošajām izpausmēm un vēlmēm. Muzicēt? - Lieliski! Dzejas vakars vai varbūt nesmieklīgāko anekdošu sacīkstes? Varbūt kāds vēlēsies novadīt piespraužu vai makšķermušiņu izgatavošanas radošo darbnīcu? - Uz priekšu! Ugunskuru vakari tam ir domāti - lai iepazītu cits citu, apmainītos idejām un stāstiem.

Veiksmīgai izdzīvošanai nometnē būs noderīgas sekojošas lietas:

Telts - pašam sava vai aizrunāta vieta kādā citā teltī. Vieta kur patverties no odiem un nakts lietusgāzēm
Paklājiņš - daudz un dažādu variāciju, piemēram, pašpiepūšamie vai klasiskie tūrisma paralona paklāji. Saudzēsim mūsu komandbusiņu un piepūšamās gultas, lūdzu, atstāsim citiem ceļojumiem.
Guļammaiss - ērts un piemērots vasaras apstākļiem pie jūras. Naktīs var gadīties arī stiprs vējš un būt diezgan dzestrs, bet bez ziemas guļammaisa varēs iztikt.
Maiņas apavi - jau pieminēts augstāk. Vakarā būs patīkami ieaut kājas citos apavos
Silta jaka vai džemperis - vasarā naktis mēdz arī būt vēsas, tādēļ vajadzētu padomāt par kādu siltāku apģērba kārtu un garām biksēm. Siltāk un pasargās no odiem!
Nazītis - reizēm nometnē cilvēki ar nazīti tiek augsti vērtēti gan tad, kad jāgriež siers, gan jāattaisa bundžas vai jāveic citas līdzīgas procedūras
Bļodiņa / trauciņš ēdienam - vislabāk izvēlēties viegla metāla bļodiņu, tomēr veikalos ir atrodami dažādi izturīgi tūrisma trauki teju mūžīgai lietošanai.
Krūzīte - līdzīgi kā bļodiņa, ideālā variantā viegla metāla. Rīta kafijai un vakara tējai.
Karotīte un / vai dakšiņa - viegla metāla instruments būs pašā laikā.
Higiēnas lietas - Dušas želejas vai ziepes iesaku izvēlēties dabiskas izecelsmes, kas dabā ātri noārdās, jo tas viss nonāk jūrā ātrāk nekā varētu iedomāties.
Pretodu līdzekļi - pieejamas dažādas indes, tomēr labāk tās izvēlēties aptiekā vai ideālā gadījumā sākt apgūt dabas metodes insektu atvairīšanā.
Lukturītis - lai gan jūlijā vakari vēl ir gaiši, telts kārtošanai naktī vai mīļākās grāmatas lasīšanai lukturītis var gadīties ļoti noderīgs.

Jau pieminēju, ka ēdienreizes gatavosim centralizēti un parūpēsimies par vakariņām, brokastīm un izejmateriāliem pusdienu maizītēm, tādēļ nevajadzēs katru mīļu brīdi meklēt veikalu. Tādējādi, lai daļēji nosegtu naktsmītņu un ēšanas izmaksas, esam nonākuši pie kopsaucēja par to, cik tas katram izmaksātu, un tas ir pavisam draudzīgs 3 eiro dienas līdzmaksājums. Citas izmaksas būtu saistītas ar nokļūšanu paša izvēlētajā sākumpunktā un nokļūšanu mājup, ar individuāliem pārtikas/dzērienu iepirkumiem, kā arī dažu eiro samaksu dažās no aktivitātēm, kuras būs balstītas uz brīvprātīgu izvēli. Atgādināšu, ka visi pasākumi, tostarp koncerti un zaļās nodarbības ir bez maksas!

Ekspedīcijas laikā notiks dažādi pasākumi, koncerti, notikumi un nodarbības kurās ir aicināti piebiedroties visi, arī tie, kas nenāks pārgājienā. Sīkāka informācija mūsu mājaslapā www.manajura.lv

Tiem, kas vēlas pievienoties gājienam - pieteikšanās ir mūsu mājas lapā. Atliek izvēlēties mīļāko posmu vai brīvākās dienas un doties! Tiksimies pie jūras!

Mana jūra 2014 ekspedīcijas vadītājs
Uldis Mors
mors.uldis@gmail.com


Projektu īsteno

Kampaņu Mana jūra īsteno Vides izglītības fonds.
Lapu iela 17, 2. stāvs, Rīga,
tel. +371 67225112, fonds@zemesdraugi.lv