Mana jūra vērtē

Šogad kampaņas izveidotā un jau kopš 2012. gada īstenotā jūras piesārņojošo atkritumu sabiedriskā monitoringa sistēma ir ekspedīcijas norisēs ieguvusi pati savu aktivitāti. Jo iepriekšējos gados paveiktais ir licis pietiekami nozīmīgus pamatus tam.
 
Jau piekto gadu, saskaņā ar ANO Vides programmas metodoloģiju, ekspedīcija ar katra tās dalībnieka līdzdalību vismaz 40 vietās Latvijas piekrastē veiks atkritumu situācijas novērtējumu.
 
Kāpēc? Jo jūras piesārņojošie atkritumi ir kļuvuši par vienu no lielākajiem izaicinājumiem jūras un okeānu ekosistēmām visā pasaulē un, diemžēl, tikai nesen to radītās problēmas ir atzītas un kļuvušas par vienu no vides politikas lielākajām prioritātēm. Tomēr pat tagad, kad mēs jau zinam par to ietekmēm un riskiem nākamajām paaudzēm, problēmas apjoms ir tikai sākts apzināt un katastrofāli iztrūkst dati par patieso situāciju.
 
"Mana jūra" sabiedriskā monitoringa sistēma ļauj mums ieraudzīt problēmas apjomu Latvijas piekrastē. Kopā šajos gados ir veikti vairāk kā 200 izvērtējumi. Tikai zinot situāciju, var notikt nākamie soļi – risinājumu meklēšana un izmaiņu rosināšana.
 
Tādēļ katru dienu vienā vai vairākās vietās piekrastē pulcējamies kopā, lai pēc ANO Vides programmas kritērijiem izvēlētā un fiksētā i 100 metru pludmales nogrieznī rūpīgi uzlasītu katru atrodamo atkritumu vienību. Pēc tam šie atkritumi tiek reģistrēti vairāk kā 80 dažādu frakciju un materiālu sarakstā un nonāk līdz zinātniekiem, lēmumu pieņēmējiem vietējā nacionālā un starptautiskā līmenī, veidojot kārtējo datu puzles gabalu, kas ļauj meklēt risinājumus jūras piesārņojošo atkritumu problēmai ne tikai Latvijas piekrastē, bet visā Baltijas jūrā.
 
Katra atkritumu vienība, kas piekrastē ir atrodama, mums izstāsta ļoti daudz ko – no kurienes tā nāk, cik ilgi tai lemts palikt jūrā vai krastā, kāpēc tā nonākusi piekrastē, kādas būs tās ietekmes uz jūras un piekrastes vidi un cilvēku veselību, tai sadaloties.

Saistītie jaunumi

“Mana jūra” paziņo šīs sezonas tīrāko un netīrāko pludmaļu TOP 5

11.09.2017

Noslēdzot šī gada pludmales sezonu, kampaņa “Mana jūra” publisko tīrāko un netīrāko Latvijas pludmaļu TOP 5 – gan šī gada, gan pēdējo sešu gadu griezumā. Jau ziņots, ka kampaņa “Mana jūra” jau sešus gadus iestājas par tīru Latvijas piekrasti, vēršot sabiedrības uzmanību uz jūras piesārņojošo atkritumu ekoloģiskajām un ekonomiskajām ietekmēm.

Lasīt tālāk

“Mana jūra”: pēdējo piecu gadu laikā pludmaļu tīrība būtiski nav uzlabojusies

25.08.2016

Kampaņas  “Mana jūra” organizatori ir apkopojuši ekspedīcijas laikā iegūtos jaunākos datus par pludmaļu tīrību 2016. gadā, kā arī par laika periodu no 2012. līdz 2016. gadam. Šogad netīrākā ir Daugavgrīvas pludmale, tīrākā – Abragciema pludmale. Vidēji Latvijas piekrastē atrodamas 203 atkritumu vienības katros 100 pludmales metros, kas ir otrs augstākais rādītājs kopš pirms pieciem gadiem tika uzsākti jūras piesārņojošo atkritumu izvērtējumi visā Latvijas jūras piekrastē.

Lasīt tālāk

Balsojumā noskaidrota Latvijas iemīļotākā peldvieta

02.09.2015

Kampaņā "Mana jūra" jau trešo gadu tiks pasniegta "Piekrastes balva" - atzinības zīme, ar ko lepoties visas nākamās sezonas garumā, kuru šogad, ar pārliecinošu pārsvaru iedzīvotāju balsojumā (42.6%), izpelnījusies Limbažu Lielezera pludmale...

Lasīt tālāk

Kā iekļūt netīrāko pludmaļu topā? Padomi un ticējumi

30.06.2015

Kampaņas “Mana jūra” ekspedīcija beigusies un, tā kā visi atkritumu monitoringa rezultāti jau ir sarēķināti, mums ir zināms, kuras ir Latvijas tīrākās un netīrākās pludmales. Agrāk man pašai šķita, ka atkritumu daudzums tieši korelē ar pludmales apmeklētāju daudzumu. Tātad visnetīrākajām vajadzētu būt populārākajām pludmalēm, bet tām, kas ir tālu no ļaužu masām, vajadzētu spīdēt un laistīties no tīrības. Izrādās, tik vienkārši gluži nav...

Lasīt tālāk

Noskaidrotas Latvijas tīrākās un piesārņotākās pludmales

30.06.2015

Noslēgusies Vides izglītības fonda īstenotās kampaņas “Mana jūra” ekspedīcija, kuras laikā tika veikti jūras piesārņojošo atkritumu monitoringi 38 vietās piekrastē. Ekspedīcija sākta 26.maijā Nidā pie Lietuvas un Latvijas robežas un ilgusi līdz pat 28.jūnijam, kad tās dalībnieki šķērsoja finiša līniju Ainažos pie Latvijas un Igaunijas robežas...

Lasīt tālāk

Piekrastes piesārņojuma infografikas (2012-2014)

14.06.2015
Lasīt tālāk

Mana jūra. A priekš kam tā kāpa vajadzīga?

12.06.2015

Kad "Mana jūra" ekspedīcija virzās uz priekšu, viņi laiku pa laikam apstājas, lai paklausītos, kā kāds vietējais speciālists stāsta par attiecīgās vietas problēmām un priekiem. Tā, piemēram, Pāvilostā Marita Horna mums stāstīja par to, kā izdevies saglābt Pelēko kāpu no norakšanas un apbūvēšanas...

Lasīt tālāk

Mana jūra. Svētā nevainība - benčiki

08.06.2015

Ekspedīcija “Mana jūra” ir tāds pasākums, kur cilvēki iet gar jūru (daži no viņiem tik ilgi, līdz kājas saiet putrā) un katru dienu veic atkritumu monitoringu. Vienkārši sakot, tā ir rakāšanās pa mēsliem. Tomēr tik vienkārši teikt nedrīkst. Monitorings nozīmē, ka tiek savākti, saskaitīti un sagrupēti visi iespējamie atkritumi. Priekš kam?

Lasīt tālāk

Paziņo iemīļotāko pludmali 2014 un piekrastes piesārņojuma rezultātus

04.09.2014

Vakar, 3. septembrī, Vides izglītības fondā tika publiskoti vērienīgākās piekrastes kampaņas/ekspedīcijas Mana jūra 2014 laikā fiksētie jūras piesārņojošo atkritumu rezultāti, kā arī sumināta iemīļotākā pludmle 2014, kurā plīvos Piekrastes balvas karogs.

Lasīt tālāk

Mana jūra 2014 publiskos piekrastes netīrākās un tīrākās vietas

01.09.2014

Pirms diviem mēnešiem mēs pakojām mantas, lai dotos Baltijā vērienīgākajā piekrastes izzināšanas, iepazīšanas un iemīlēšanas ekspedīcijā jau trešo gadu pēc kārtas, kas sākās 2014. gada 2. jūlijā Nidā. Pirms mēneša, 1. augustā, gluži kā filmu zvaigznes mēs finišējām uz Ainažu pludmales sarkanā paklāja. Gandarīti, laimīgi un ļoti pārsteigti. Jo jūras piekraste šogad šķita pārāk netīra.

Lasīt tālāk

Projektu īsteno

Kampaņu Mana jūra īsteno Vides izglītības fonds.
Lapu iela 17, 2. stāvs, Rīga,
tel. +371 67225112, fonds@zemesdraugi.lv