Kampaņa "Mana jūra" ziņo par rezultātiem Ventspils piekrastē, rīt uzsāk Rīgas jūras līča Kurzemes piekrastes izpēti

Publicēts: 28.07.2016

Kampaņa "Mana jūra" ir apkopojusi jūras piesārņojošo atkritumu monitoringa datus par pludmaļu tīrību Ventspils apkaimes piekrastē no Jūrkalnes līdz Kolkai. Tīrākās pludmales šajā posmā atrodamas Miķeļtornī un Staldzenē, savukārt netīrākā pludmale – Jūrkalnē. Šajā posmā dalībniekiem bija iespēja aplūkot arī īpaši retu augu, kas aizsargājams visas Eiropas mērogā – Lēzela Vīrceli (Linaria Loeselii). Rīt, 29. jūlijā ekspedīcija uzsāks Kurzemes piekrastes posma izpēti.

“Esam veikuši 9 jūras piesārņojošo atkritumu izvērtējumus, šķērsojot Ventspils novadu un Ventspils pilsētu, Kolkas ragā sasniedzot pusi no visas ekspedīcijas garuma un ieejot Dundagas novadā, ar ko sākas mūsu ceļš Rīgas jūras līča Kurzemes piekrastē uz Rīgas un Jūrmalas pludmaļu pusi,” no piekrastes ziņo kampaņas Mana jūra pārstāvis Jānis Ulme.

Ventspils pilsētas un Ventspils novada pludmalēs ekspedīcijas dalībnieki veica atkritumu monitoringu, apsekojot 100 m garu posmu no jūras līdz pirmajai stabilajai veģetācijai. Monitorings tiek veikts saskaņā ar ANO Vides programmas (UNEP) izstrādāto metodoloģiju.

Visos monitoringa laukumos ekspedīcijas dalībnieki ir atraduši ievērojamu daudzumu plastmasas maisiņu, plastmasas virves, neidentificējamus plastmasas gabalus, papīra krūzes un ēdiena iepakojumus. Salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šogad ir mazāk krastā izskalotu akmeņogļu, toties to vietā jau no Mazirbes krasts ir nosēts ar kafijas kapsulām.

Šī gada Ventspils pilsētas un Ventspils novada pludmaļu tīrības vērtējums ir šāds:

Ventspils pilsētas piekrastē (Ventspils centra pludmale un Staldzenes pludmale) 100 metru teritorijā no jūras līdz pirmajai stabilajai veģetācijai kāpās monitoringa laikā tika atrastas 120 atkritumu vienības; vērtējot piecu gadu datus tendence ir pozitīva.

Savukārt Ventspils novadā (Jūrkalnes, Užavas, Ovīšu, Miķeķtorņa un Mazirbes pludmales) 100 metru teritorijā no jūras līdz kāpām tika atrasta 151 atkritumu vienība; vērtējot piecu gadu datus tendence ir negatīva.

Vidēji visā Ventspils piekrastē no Jūrkalnes līdz Kolkai atrodamas 137 atkritumu vienības/100m. Tīrākās pludmales atrodamas Miķeļtornī un Staldzenē (attiecīgi 81 un 87 a.v./100 m), savukārt netīrākā pludmale konstatēta Jūrkalnē (273 a.v./100 m)

Ventspils piekrastes posmā ekspedīcijas dalībnieki varēja aplūkot īpaši retu augu Lēzela Vīrceli (Linaria Loeselii). Tas ir daudzgadīgs, neliels (15 - 40 cm garš) cūknātru dzimtas lakstaugs. Vircele aug gan pa vienai, gan nelielās grupās. Latvijā augs sastopams ļoti reti, galvenokārt no Nidas līdz Kolkai piejūras smiltājos, kāpās un liedagā. Ierakstīts Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā, iekļauts Eiropas aizsargājamo sugu sarakstā. Tāpat kā citas aizsargājamas sugas, arī Lēzela Vīrceli aizliegts vākt kolekcijām vai citādi iznīcināt.

Tāpat arī kopā ar vietējo vides aktīvistu Imantu Blūmu Jūrkalnē izdevās uzmērīt jaunatrastu dižpriedi 3, 4 metru apkārtmērā.

Kurzemes piekrastes posms
Rīt, 29. jūlijā ekspedīcija uzsāks Kurzemes piekrastes posma izpēti, deviņos no rīta dodoties no Ģipkas uz Kalteni. 30. jūlijā ekspedīcijas dalībnieki dosies uz Upesgrīvu, pa ceļam kopā ar ģeogrāfu un kartogrāfu Mareku Kilupu vērojot un iepazīstot turienes putnus. 31. jūlijā ekspedīcijas ceļš vedīs uz Mērsragu, 1. augustā uz Abrakciemu, savukārt 2. augustā – uz Klapkalnciemu. Ekspedīcijai vēl joprojām iespējams pievienoties - uz vienu dienu, uz trim, uz nedēļu, uz visu atlikušo posmu. Plašāka informācija par pieteikšanos www.manajura.lv.

Par kampaņu "Mana jūra"
Kampaņa "Mana jūra" notiek jau piekto gadu. Šogad tā norit sadarbībā ar Latvijas Vides aizsardzības fondu, Liepājas, Ventspils, Jūrmalas un Rīgas pašvaldībām, kā arī Vides izglītības fonda Zilā Karoga programmu un starptautisko projektu Blastic.

Kampaņas atpazīstamākā iniciatīva ir zaļā ekspedīcija "Mana jūra"  – tās ietvaros katru vasaru tiek mērots vairāk nekā 500 kilometrus garš ceļš gar Latvijas jūras piekrasti. Ekspedīcijas laikā tiek veikts jūras piesārņojošo atkritumu monitorings, iepazīta daba, notiek tikšanās ar vides ekspertiem, koncerti un nodarbības.

"Mana jūra" mērķis šogad ir praktisku risinājumu meklējumi situācijas uzlabošanai Latvijas piekrastē - tādēļ kampaņas piektajā gadā ne tikai tiek turpināta jūras piesārņojošo atkritumu sabiedriskā monitoringa programma Latvijas jūras piekrastē, bet pievēršamies arī virknei citu problēmu – mūsu piekrastes bioloģisko daudzveidību apdraudošajai invazīvo sugu situācijai, apkopojot informāciju par to izplatību un rosinot rast risinājumus cīņai ar tām bez videi un veselībai kaitīgu metožu izmantošanas.

Plašāka informācija par kampaņu pieejama interneta vietnē www.manajura.lv, kā arī kampaņas sociālajā kontā Facebook.com facebook.com/tirajuravieno.

Sanita Rībena,
Kampaņas “Mana jūra” komunikācijas speciāliste
29107362
sanita.ribena@zemesdraugi.lv


Projektu īsteno

Kampaņu Mana jūra īsteno Vides izglītības fonds.
Lapu iela 17, 2. stāvs, Rīga,
tel. +371 67225112, fonds@zemesdraugi.lv